To jedyne takie urządzenie w regionie

Wygląda jak skrzyżowanie cysterny z promem kosmicznym. W środku nie znajdziemy jednak skomplikowanej elektroniki czy personelu w skafandrach, a jedynie wygodne fotele i tlen. Bardzo dużo tlenu. Dzięki staraniom przedsiębiorcy z powiatu kłobuckiego, chcąc skorzystać z komory hiperbarycznej, nie trzeba już jeździć do Katowic.

Do czego służy wspomniana komora? To forma naturalnej, całkowicie bezpiecznej i co najważniejsze skutecznej terapii. Polega ona na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości tlenu. Ciśnienie jakie panuje w komorze sięga 1500 hPa. Jedyne co musi zrobić pacjent to wejść do środka, wygodnie sobie usiąść i swobodnie oddychać.

– Kluczem w tej terapii jest zwiększenie liczby komórek macierzystych, bowiem to daje organizmowi szanse na szybszą regenerację i naprawę już chorych czy uszkodzonych tkanek – mówi Marek Pilśniak, właściciel gabinetu terapii naturalnej, mieszczącego się przy ulicy Częstochowskiej w Pankach. – W przeciwieństwie do typowych komór hiperbarycznych, w naszej tlen nie jest podawany w maskach. Również sam pobyt w środku nie jest ograniczony czasem, gdyż panują tu fizjologiczne warunki – dodaje.

W organizmie człowieka poddanego tej metodzie, tlen przenoszony jest nie tylko dzięki hemoglobinie, ale ulega także rozpuszczeniu w osoczu krwi. Jakie to przynosi efekty? Wyniki licznych badań wskazują, iż w określonych stanach medycznych komora hiperbaryczna może nawet ratować życie. Ponadto doskonale stymuluje gojenie i naprawę tkanek, poprawia krążenie krwi wspierając organizm w walce z zakażeniami, a także działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Co ważne, zmniejsza również obrzęki tkanek oraz przyspiesza eliminację tlenku węgla.

– Metoda ta przynosi zdecydowaną poprawę przy takich schorzeniach jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, łuszczyca czy inne choroby skórne. Wspiera stany po zabiegach chirurgicznych, pomaga w autyzmie, ADHD i po porażeniu mózgowym. Wspomaga walkę z nadwagą, alergiami, bezsennością, potencją. Pacjenci mający problemy z aparatem ruchowym, problemami ze szpikiem kostnym, chorobami wątroby czy po udarze mózgu, odnotowywali radykalną poprawę stanu zdrowia – wymienia Marek Pilśniak, który po przebyciu ciężkiej choroby, sam miał okazję przekonać się o dobrodziejstwach terapii w komorze hiperbarycznej.

Trzeba jednak pamiętać, iż wspomniana metoda nie zastępuje antybiotykoterapii czy chirurgii. Niewątpliwie jednak wspomaga terapię określonych schorzeń, stanowiąc część kompleksowego leczenia.

– Najlepszą rekomendacją dla tlenoterapii jest fakt, że to wręcz nieodłączny element treningu zespołów z najlepszych lig świata, w tym NBA, NHL, NFL – przekonuje Pilśniak. – W badaniach przeprowadzonych z udziałem piłkarzy stwierdzono, iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku i obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien oraz związanych z tym urazów, zmniejszył się aż o 70 proc., przy wykorzystaniu tlenoterapii hiperbarycznej oraz fizykoterapii – dodaje.

Zainteresowani większą ilością szczegółów na temat tej ciekawej metody, wszelkie informacje mogą uzyskać kontaktując się bezpośrednio z personelem gabinetu pod numerem telefonu: 507 351 253.

Adrian Biel, fot. Marek Pilśniak