Strażacy ochotnicy otrzymają dotacje na sprzęt do ratowania życia

15 luty

Z początkiem lutego ruszył przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program, którego celem jest wyposażenie ochotniczych straży pożarnych w nowoczesny sprzęt ratowniczy.

Zgodnie z założeniami, o wsparcie będą mogły się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego kraju. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP. Będą to najnowocześniejsze, profesjonalne, w pełni wyposażone zestawy medyczne oraz defibrylatory do niesienia natychmiastowej pomocy.

Akcją objęte mają być wszystkie jednostki w kraju, nie tylko te, które zaliczają się do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nabory wniosków będą ogłaszane stopniowo we wszystkich województwach. Dotychczas ruszyły w podkarpackim i świętokrzyskim. Natomiast start programu w województwie śląskim przewidziany jest na 19 marca.

Michał Woś, wiceszef resortu, zadeklarował ponadto, że jednostki OSP za pośrednictwem gminy będą mogły ubiegać się również o wsparcie zakupu sprzętu, który nie został wymieniony w zasadach udzielania dotacji.

– Jeśli konkretna OSP uzna, że jest zapotrzebowanie na inny sprzęt, to jak najbardziej może być udzielona dotacja – podkreślił.

Ponad sto milionów złotych, które zarezerwowano na projekt, ma pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości.

Piotr Biernacki, fot. Pixabay