Ranking zrównoważonego rozwoju potwierdza dobrą kondycję gminy

21 listopada

Koniec każdego roku to tradycyjnie czas, kiedy publikowane są i prezentowane wszelkiego rodzaju zestawienia i rankingi rozwoju samorządów. Jednym z najważniejszych jest Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Podstawą rankingu, opracowywanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, jest piętnaście wskaźników. Obejmują one takie obszary rozwoju jak gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Pod uwagę brane są między innymi wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca, czy liczba osób pracujących, w tym przypadku, na tysiąc mieszkańców. Istotną rolę odgrywa również ilość podmiotów gospodarczych, saldo migracji, to ile jest absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

– Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty – mówił w sejmie Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Ranking budowany jest na podstawie niezależnych danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to tym samym jeden z najbardziej obiektywnych rankingów w Polsce. O jego prestiżu świadczy chociażby fakt, że wyniki prezentowane są w parlamencie podczas specjalnej sejmowej konferencji. Zdaniem wielu badaczy i ekspertów, to najbardziej miarodajny wskaźnik aktualnego rozwoju gmin. Ranking sporządzany jest oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejsko-wiejskich oraz tych typowo wiejskich.

Na prawie 1,6 tys. gmin wiejskich w całym kraju, Konopiska sklasyfikowane zostały na 246 miejscu. To piąta pozycja w całym regionie częstochowskim. Nieco wyżej znalazły się sąsiadujące z tutejszą gminą samorządy Poczesnej (160 miejsce) i Kamienicy Polskiej (165). Starczą natomiast umieszczono na 452 pozycji.

– Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony – ocenia prof. Eugeniusz Sobczak, twórca opracowania.

Piotr Biernacki, fot. Pixabay