Niezwykle udany jubileusz 90-lecia orkiestry

22 stycznia

Natasza Urbańska, artystka związana z warszawskim teatrem muzycznym Studio Buffo, uświetniła obchody 90. rocznicy powstania Orkiestry Dętej OSP Konopiska.

Licznie zgromadzona w hali sportowej publiczność doceniła przygotowaną na sobotni wieczór część artystyczną. Muzycy zostali entuzjastycznie przyjęci przed uczestników, a sami, prezentując swoje ponadprzeciętne umiejętności potwierdzili, że mogą zaliczać się do jednych z najlepszych orkiestr w kraju. Oprócz wrażeń artystycznych, jak zawsze przy tak wyjątkowych okazjach, były jeszcze gratulacje, życzenia, podziękowania i wyjątkowe prezenty.

Historia orkiestry sięga 1927 roku, kiedy to z inicjatywy miejscowego organisty Wentlanta powołano ją, by uczcić dziesięciolecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach i uroczystość poświęcenia jej sztandaru. Działalność przerwał wybuch drugiej wojny światowej, jednak po reaktywacji w 1981 roku działa już nieprzerwanie. Jej kapelmistrzem został Kazimierz Jarosik.

W całym powojennym okresie kierowali nią ponadto Witold Jarosik, Zenon Morawiec, Wiesław Pitulski czy Tomasz Hadrian. Od ponad dziesięciu lat prezesem orkiestry jest Jacek Walentek, natomiast w minionym roku funkcję jej kapelmistrza objął Roman Pełka.

Początkowo występowało w niej dwudziestu muzyków, natomiast dzisiaj jest już ich aż pięćdziesięciu. I bez wątpienia należą do jednych z najlepszych w kraju. Swoimi występami uświetniają wszelkiego rodzaju imprezy, festiwale i koncerty. Na przestrzeni lat zdobywali liczne nagrody oraz wyróżnienia, jak między innymi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach w 2013 roku, drugie na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP Wisła czy ponownie pierwszą lokatę na Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Krynicy Zdrój w 2010 roku.

– Dziękujemy za spontaniczne i gorące przyjęcie oraz niesamowitą frekwencję. Pragniemy podziękować najlepszej na świecie publiczności z Konopisk, na którą orkiestra zawsze może liczyć – mówi Jacek Walentek, prezes stowarzyszenia prowadzącego orkiestrę. – Ponadto, pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia. Przede wszystkim wójtowi Jerzemu Żurkowi i Radzie Gminy Konopiska, których wsparcie finansowe i logistyczne umożliwiły zorganizowanie jubileuszu oraz licznym sponsorom, dzięki którym wydarzenie osiągnęło tak wysoki poziom artystyczny – dodaje.

Piotr Biernacki, fot. Stowarzyszenie Orkiestra OSP w Konopiskach