Konopiska ponownie w czołówce najlepiej zarządzanych gmin

11 października

Drugi rok z rzędu lokalny samorząd uplasował się w gronie najlepiej zarządzanych gmin wiejskich w kraju. W tegorocznej, czternastej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, Konopiska sklasyfikowano na 22. miejscu.

– Fakt utrzymywania się w czołówce najlepszych gmin wiejskich w Polsce dowodzi, że nasze decyzje podejmowane są z uwzględnieniem świadomej, odpowiedzialnej polityki finansowej i mają rzeczywisty wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców. Jesteśmy blisko naszych mieszkańców i problemów lokalnej społeczności. To procentuje we wszystkich późniejszych działaniach. Dbałość o rozwój i dobre imię gminy jest dla mnie sprawą priorytetową – komentuje wyniki wójt Jerzy Żurek.

Gmina doceniona została za efektywny rozwój, dbałość o jakość życia mieszkańców i dobry stan finansów. To główne kryteria oceny, które premiowały do tego prestiżowego wyróżnienia. Drobiazgowej analizie poddano ponad pięćdziesiąt szczegółowych zagadnień, które ostatecznie składają się na końcowy wynik oceny. Przewodniczącym kapituły ekspertów był Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– Tegoroczne zestawienie potwierdza dobry kierunek rozwoju gminy, który przed czterema laty obrał urzędujący wójt. Uplasowanie się w krajowej czołówce gmin wiejskich drugi rok pod rząd potwierdza moje słowa – mówi Edward Bałdyga, przewodniczący rady gminy. – Rozważne, przemyślane decyzje skutkują dobrymi rezultatami. Niezależny, zewnętrzny zespół ekspertów w obiektywny sposób podsumował mijającą kadencję. Konopiska wróciły do grona najlepszych samorządów – dodaje.

Piotr Biernacki, fot. Shutterstock