Kamera termowizyjna już w rękach strażaków

13 grudnia

Dzięki nowemu urządzeniu, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rększowicach jeszcze skuteczniej będą walczyć z ogniem.

Nie tylko ratują ludzkie życie i dobytek, ale również stale dbają o podnoszenie własnych kwalifikacji i wyposażenie jednostki. Druhowie ze strażnicy w Rększowicach właśnie wzbogacili się o nowy sprzęt. Wywalczyli go w konkursie ogłoszonym przez Fire-Max, warszawską spółkę będącą dostawcą profesjonalnego sprzętu ratowniczego. 10 grudnia, z rąk jej przedstawiciela, odebrali swoją nagrodę.

To wysokiej rozdzielczości kamera termowizyjna o kompaktowych rozmiarach. Urządzenie pozwala na wykonanie i zapamiętanie czterech tysięcy zdjęć termograficznych. Jej korpus wykonany jest z kompozytu wykorzystywanego przy produkcji samochodów wyścigowych, ekran odporny na kontakt z intensywnym ciepłem oraz wodą. To jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowany modeli na rynku.

– Kamera pozwoli naszej jednostce zwiększyć szybkość działania oraz podnieść bezpieczeństwo – mówi Kamil Cierpiał. – Jest to jedna z pierwszy osobistych kamer termowizyjnych, która potrafi sprostać naprawdę trudnym warunkom i pozwoli nam pracować w najbardziej wrogim, pożarowym środowisku. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do naszej wygranej w konkursie oraz firmie Fire-Max za zasponsorowanie tak fantastycznej nagrody – dodaje druh.

Strażacy z rększowickiej OSP w gminie słyną również z zaangażowania w działalność charytatywną. 8 grudnia wraz z Izabelą Kowalską, sołtys z ich miejscowości, zorganizowali mikołajkowy wieczór dla uczniów z okolicznego przedszkola. Odbył się seans filmowy, a także pojawił się Mikołaj, który każdemu z maluchów wręczył świąteczną paczkę wypełnioną słodyczami. Dzień później z kolei, pożarnicy włączyli się w inicjatywę Szlachetna Paczka.

Adrian Biel, fot. OSP Rększowice