Będzie można bezpłatnie zbadać swoje uszy

Ogólnopolska sieć gabinetów protetyki słuchu prowadzi akcję, dzięki której już za tydzień mieszkańcy gminy będą mieli okazję nieodpłatnie sprawdzić w jakiej kondycji znajduje się u nich ten zmysł.

Problemy ze słuchem to kolejna, obok stresu czy też otyłości, choroba cywilizacyjna. Coraz częściej dotyka ona nie tylko osoby starsze, ale również i te młodsze. Zaburzenia tego zmysłu mogą dotyczyć nawet co piątego mieszkańca kraju. Niestety leczenie następuje często za późno i w chwili, gdy pacjenci już nie słyszą otaczającego ich świata.

– Profilaktyczne badania słuchu nie są traktowane jak wizyty kontrolne u innych specjalistów. I to jest błąd. W ten sposób możemy przeoczyć ważny moment, kiedy zaczyna dziać się coś niedobrego – przekonuje Iwona Gryczewska, kierownik w firmie Marmed, która 11 sierpnia prowadzić będzie badania.

Dlatego tak ważna właśnie jest profilaktyka. Niedosłuch może powodować zaburzenia natury psychicznej i społecznej, potęgować negatywne nastawienie, powodować drażliwość, zmęczenie i napięcie, a nawet depresję. Ze względu na ograniczony odbiór sygnałów ostrzegawczych, może przyczyniać się także do powstawania niebezpiecznych sytuacji.

Zainteresowani udziałem we wspomnianym badaniu, muszą jedynie pojawić się 11 sierpnia na parkingu przy parafii św. Walentego w Konopiskach. Pomiędzy godz. 9.00, a 15.00 w przygotowanym na tę okazję słuchobusie specjaliści zbadają wszystkich chętnych i odpowiedzą na nurtujące w tym zakresie pytania.

Adrian Biel, fot. Shutterstock