26 marca rusza transport gminny

8 marca

Za osiemnaście dni uruchomione zostaną gminne przewozy pasażerskie. Dokładnie od 26 marca mieszkańcy będą mogli korzystać z usług GTV BUS, z którym gmina podpisała umowę na obsługę transportu. Trwają jeszcze prace w zakresie punktów sprzedaży biletów miesięcznych.

Zakończyły się wymagane prawem procedury, które były niezbędne do rozpoczęcia świadczenia usług. Przewoźnik ma już wszystkie opinie potrzebne do otrzymania pozwoleń niezbędnych do świadczenia usługi przewozowej.

Ile będzie kosztował bilet? Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą rady gminy, którą przyjęli radni na nadzwyczajnej sesji w miniony piątek, za bilet jednorazowy ważny na terenie gminy przez godzinę od momentu zakupu, trzeba będzie zapłacić 2 zł. W czasie tych sześćdziesięciu minut, będzie można korzystać z przejazdów dowolną ilość razy. Zakup biletu miesięcznego, obowiązującego w granicach samorządu Konopisk, to natomiast wydatek rzędu 55 zł.

Zgodnie z przedstawionym przez urząd schematem komunikacji, aby dojechać do Częstochowy konieczna będzie przesiadka. Dla linii gminnych 101, rozpoczynającej się w Aleksandrii, i 102 – biegnącej z Jamek przez Korzonek i Leśniaki – przesiadki będą możliwe na przystankach Częstochowa Przyjemna oraz Częstochowa Dźbów. Natomiast korzystający z linii 104, której kurs rozpocznie się w Hutkach, dojadą do przystanku Wąsosz Pętla. Dokładne rozkłady jazdy można zobaczyć tutaj.

Jak informują władze gminy, uwzględniając aktualne cenniki obowiązujące w częstochowskiej komunikacji miejskiej, łączny koszt obu biletów miesięcznych w taryfie normalnej wyniesie 145 zł. Uczniowie uiszczą z kolei kwotę 68,05 zł za bilet szkolny.

– Posiadacz biletów będzie mógł swobodnie podróżować w granicach obu gmin, Konopisk i Częstochowy. Przewoźnik honorować będzie zarówno ulgi ustawowe, jak i handlowe, na bilety jednorazowe dla osób po 75 roku życia, emerytów i rencistów oraz uczniów w okresie wakacji – czytamy w oświadczeniu urzędu.

Piotr Biernacki, fot. GTV BUS